Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejčastější dotazy u „piva s Karlem“

17. 10. 2013 9:56:21
Nevím přesně, na co se lidé ptají Karla Schwarzenberga, já obvykle sedím u jiného stolu a mluvím s lidmi o tom, co je štve, co je zajímá, nebo se prostě jen chtějí někomu vypovídat.

Když pominu dotazy typu „proč je fronta na poště?“, ptají se mne lidé nejčastěji na to, proč kandiduji, proč chci znovu do parlamentu. Odpověď je zcela jasná: „Mám tam rozdělanou práci.“ Následuje otázka: „Jakou práci? Vy, osobně nebo TOPka?“ Vysvětluji, že volební program je souhrn rámcových priorit, které strana bude prosazovat, ale potom jsou zde konkrétní témata ke kterým má každý kandidát profesně, nebo lidsky blízko a může se je snažit prosadit. Pokud se to nepodaří, mohou se pak stát součástí volebního programu v následujícím období. Proto jsem zde shrnula inventuru mých nepodařených, nebo nedokončených bodů, které mě tlačí, jako kamínek v botě a kvůli kterým se snažím obhájit svůj mandát.

  1. Zákon o dlouhodobé péči – je třeba přivést k jednacímu stolu zástupce Ministerstva zdravotnictví a Ministerstva práce a sociálních věcí a vymezit jasně jací pacienti potřebují dlouhodobou péči, která má jak složku zdravotní, tak sociální péče, kde má tato péče probíhat a kdo ji bude jakou měrou hradit.
  2. Zákon o domácí hospicové péči – přestože většina lidí by si přála dožít své dny doma, mezi svými blízkými, ve velké většině se tak bohužel děje v anonymním prostředí nemocnice a to jen proto, že nejsou vytvořeny podmínky pro domácí péči o umírající. Je potřeba nastavit jasná pravidla financování takové péče z veřejného zdravotního pojištění, rozšiřování institutu mobilních hospiců a vytvořit tak pracovní prostředí pečujícím osobám.
  3. Chci se zasadit o novelu živnostenského zákona ve smyslu koncesování živnosti půjčování peněz s jasně danými podmínkami pro udělení takové koncese, či licence a jasných sankcí při porušení některé z těchto podmínek. Je nutné jednou pro vždy zabránit nekalým praktikám některých nebankovních subjektů při poskytování spotřebitelských úvěrů, které přivádějí lidi v nouzi do náruče exekutorů a nakonec k nekontrolovanému pádu do sociální sítě. Současně je třeba stále pracovat na finanční a především dluhové gramotnosti všech věkových skupin. Protože vždy bude existovat nezodpovědná část populace, která finanční gramotnost nebere v potaz, musí stát k její ochraně nastavit mantinely korektního podnikání, aniž by umenšoval osobní odpovědnost každého jedince.
  4. Zákon o korespondenční volbě – volit je základní ústavní právo každého občana demokratické republiky. Pokud v době voleb pobývá občan mimo území republiky, může se při stávající právní úpravě zúčastnit voleb jen na zastupitelském úřadě. Ten však může být v některých částech světa natolik vzdálen, že dopravit se na něj, při vícekolové volbě i opakovaně, je pro voliče prakticky nemožné. Volič je tak na svých právech krácen nikoli de jure, ale de facto.

Toto je tedy výčet mých „nedodělků“. I když tím mé ambice nekončí, chci nejprve dokončit započaté a pokud dostanu Vaší důvěru a vrátím se do poslanecké lavice, mám o intenzivní práci postaráno hned od prvního okamžiku. Gabriela Pecková

Autor: Gabriela Pecková | čtvrtek 17.10.2013 9:56 | karma článku: 5.35 | přečteno: 490x

Další články blogera

Gabriela Pecková

Ruská suverenita? Spíš arogance

Už podle stroje, kterým dorazila ruská delegace a který vedle našeho JAKa vypadal bombasticky, bylo vidět, že do Rady Evropy nepřijeli hrát druhé housle.

28.1.2015 v 12:16 | Karma článku: 22.05 | Přečteno: 1366 | Diskuse

Gabriela Pecková

Buď nulový výskyt, nebo Ebola!

V Paříži se zdravotní výbor Rady Evropy zabýval Ebolou, jako krizí nejen veřejného zdravotnictví, ale i sociální, humanitární a ekonomickou krizí.

4.12.2014 v 9:52 | Karma článku: 4.26 | Přečteno: 230 |

Další články z rubriky Politika

Libor Čermák

Stydím se za americké strhávače soch

Já jsem člověk, který jen kroutí hlavou nad tím, co v USA vyvádějí někteří tzv. "aktivisti". Strhávají tam sochy amerických velikánů. A to prý proto, že to údajně urážejí občany s jinou barvou kůží. Podle mého je to zvrácenost.

23.8.2017 v 0:01 | Karma článku: 9.46 | Přečteno: 115 |

Beata Krusic

Jednotlivosti- fascinující až do krajnosti

Každý jedinec je velkým neopakovatelným originálem. Baví mě sledovat detaily, drobnosti, jednotlivé nuance, které zdánlivě mohou vypadat docela bezvýznamné a přitom právě ony jsou tím, co utváří jistou atraktivitu a jedinečnost.

22.8.2017 v 21:42 | Karma článku: 3.65 | Přečteno: 125 | Diskuse

Jan Dvořák

ODS vsadila na totální vítězství ve volbách

Sociální demokracie, tolik vysmívaná, že při svých chabých preferencích už raději nestáhla kalhoty před volebním brodem a stále počítá s vítězstvím, má teď stejně zarputilého konkurenta jako je ona, s týmž cílem – ODS.

22.8.2017 v 21:42 | Karma článku: 11.52 | Přečteno: 420 | Diskuse

Pavel Kolář

Volby v několika číslech

V České republice je zhruba 8 425 000 lidí, jenž mají volební právo pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

22.8.2017 v 13:43 | Karma článku: 14.77 | Přečteno: 470 | Diskuse

Aleš Merta

Čeští piráti na vlnách liberalismu

Minulý týden vypluli čeští Piráti, tedy spíše vyjeli, ke zteči hradeb poslanecké sněmovny. Předvolební průzkumy jim dávají solidní šance, ale čeká je těžká konkurence, protože ve vodách ve kterých loví své voliče, je rybářů již ..

22.8.2017 v 13:23 | Karma článku: 8.22 | Přečteno: 476 | Diskuse
Počet článků 24 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1175
MUDr. Gabriela Pecková, lékařka, poslankyně TOP09 PSP ČR. Vše o mne naleznete na www.gabriela-peckova.cz

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.